ALUMINYUM FOLYO

1/12/2006 - merhaba
Yazan seda
çok güzel eserler bunlar eser diyorum çünkü yıllar sonra bile adınızı yaşatır.bi ricam olacak acaba folyo yapımını anlatabilirmisiniz?ben denedim ama yırtıldı.sanırım kalın folyo olması gerekmiş nerden alabilirim istanbuldayım.kalınlığı ne olacak acaba? teşekkürler

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Sevgili Seda yukarıdaki gibi sormuş.Bende aşağıya bildiklerimi yazdım.

 

Eski yıllarda alumınyum çalışmalarımı yaptığım için folyoların kalınlığını hatırlamıyorum.Fakat bir objeyi kaplamada kullanılan folyo daha ince, diğerleri yani pano, tablo ve obje üzerine yapıştırılacak olanlar daha kalın folyo ile çalışılıyor. Folyonun kalın olması çalışırken delinmeyi bir derece engelliyor. Folyo kalın bile olsa dikkatli çalışmak şart.

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Folyo çalışmasına başlarken aşağıdaki malzemeler gerekli.

--Bitmiş yani yazmayan bir tükenmez kalem Ucu çelik olmalı.

--Birde kalem şeklinde, ağaçtan yapılma rölyef kalemleri var ve kalem şeklinde daktilo silgisi

--Çalışma bittikten sonra üzerine eskitme yapmak için Rapido Mürekkebi

--Silikon ve silikon tabancası yada alçı

--Sprey Vernik

Image Hosted by ImageShack.us

 

Yapılışı;

     Beğendiğiniz deseni milaj kağıdına çizin.Oradanda çalışacağınız folyo'ya sabitleyerek(yani bantla yapıştırarak)bu desenin üzerinden kuvvetlice bastırarak,deseni folyo üzerine geçiriyoruz.

 

     Sonra örnek kağıdını kaldırıp, örneği folyo da daha iyi belirleyebilmek için yazmayan çelik uçlu tükenmez kalemle yeniden çiziyoruz. Folyoyu ters çevirip desenin iç kısımlarından tersinden tekrar gidiyoruz.

 

     Çizim bitince deseni çizdiğiniz yüzden yani önden bir karton üzerinde tükenmez kalemle tıklayarak, delmeden boşlukları dolduruyorsunuz.Bu işlem yapılıyor çünkü desenin ortaya çıkmasını sağlıyor. Folyoyu delmemek gerek çünkü silikon aşamasında çirkin oluyor.Bu tıklamaların yerine çeşitli zemin dokularıda veriliyor fakat ilk başlarken çoğunlukla tık tıklama kullanılıyor.

 

     Sonra yumuşak bir havlu üzerine folyoyu alıp, kabarması gereken yerler arkadan (çiçekler, yapraklar gibi) bu kez ağaç kalemle veya daktilo silgisi kalemle kabartılıyor.Yine folyoyu delmemeye çalışarak kabartmaları yapıyoruz.

 

     Sonra folyoyu önden bakıp desenin bozulan veya ezilmemesi gerektiği halde ezilen bozulan yerlerini kalemle yeniden düzelterek desenin deforme olması engellenir. Bu işlem çalıştığınız folyodaki tüm desenler için geçerli Hepsi önlü arkalı düzeltilerek formu bozulmadan kabartılacak.

 

     Kabartma işlemi bittikten sonra silikon tabancası ile

kabartılan boşluklar arka yüzden doldurulur. Sonradan çökme yapmaması için.Bu işlem bazı yerlerde silikon tabancası ile değilde, alçı kullanılarak yapılıyor. Eğer Alçı kullanılırsa  kuruyana kadar folyo yerinden (düz zeminden) kaldırılmıyor.Ve alçı döküldüğünde tüm boşluklara eşit bir şekilde dağılması için bir cetvelle alçı suluyken folyoya yaydırılıyor. Ve yerinden kuruyuncaya kadar kaldırılmıyor

Eğer silikon tabancası ile boşlukları dolduruyorsanız tabanca ısı ile çalıştığı için çok dikkat etmelisiniz,el yakabilir.

 

    Sonrada folyonuza eski gümüş görüntüsü vermek istiyorsanız, bu kezde üzerine rapido mürekkebini azar azar döküp bir pamuklu bez veya pamuk veya kağıt peçete ile fazla kurumasına izin vermeden mürekkebin fazlasını siliyorsunuz.

 

    Her şey bittikten sonra sprey vernik ile vernikliyorsunuz.

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Hobi malzemelerini satan yerlere bakın birde,İsmek folyo kursu hocasının bana söylediğine göre tahtakale'de varmış.

Ahşap malzemeleri satan yerlere bir sorun (ben sormadım) belki vardır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !