KURU ÇİÇEK TANZİMİ

SEVGİLİ ARKADAŞIM RÜGZAN SORMUŞ ÇİÇEKLERİ KURUTMAK İÇİN ÖZEL BİR İŞLEM UYGULUYORMUSUN DİYE.

BEN O RESİMDEKİ ÇİÇEKLERİ TANZİM EDERKEN HEPSİNİ KURUMUŞ HALDE SATIN ALDIM. ŞÖYLEKİ ORADA BULUNAN HAŞHAŞ

TOHUMLARI KURU VE SARI RENKTEYDİ ONLAR 12 LİK DEMETLER HALİNDE SATILIYORDU.ÖYLE ALIP BOYADIM. BU ESKİDEN SOBA BORULARINI BOYAMAK İÇİN KULLANILAN YALDIZLAR VARDIR. ONLARIN METALİK GRİ VE GOLD RENKTE OLANLARINDAN BİRER  KUTU (KÜÇÜK BOYDA) ALDIM VE HAŞAŞLARI İÇİNE SOKUP SÜZDÜM KURUKEN ÜZERİNE SİMLER SERPTİM.

DİĞERLERİ DE BU TÜR KURU ÇİÇEKLERİ ALIRKEN SERT OLMASI VE DÖKÜLMEYECEK GİBİ DAYANIKLI OLMASI TERCİH EDİLİYOR. YOKSA ÇİÇEKLERİ BEN KURUTMADIM VE KURUYUNCA DÖKÜLMEMESİ İÇİN NE YAPILIR ONUDA BİLMEM.

ALDIĞIM YERLERDE BU ÇİÇEKLER ASILARAK KURUTULUYORDU.ONU GÖZLEMLEDİM AYRICA DÖKÜLÜRMÜ DİYE SORMAK AKLIMA GELMEDİ.

TABİ İLK YAPILAN HER İŞTE ACEMİLİKLER OLUYOR AMA YİNEDE 2000 YILINDAN BU YANA İYİ DAYANDILAR.SADECE ÇOK KÜÇÜK BİR BÖLÜM DÖKÜLME YAPTI ONLARI BU ARAJMANLARIN İÇİNDEN ÇIKARDIM.

 

O ARAJMANLARIN İÇİNDE HAZIR KUMAŞ ÇİÇEKLER, AFRİKADAN İTHAL ÇİÇEKLER VE EL YAPMASI ÜZÜMLER VAR.HEPSİNİ KOMBİNLİ ÇALIŞTIM.

 

DERYA BAYKALIN PROGRAMINDA İZLEDİĞİM BİR BÖLÜMDE EVİNDE ÇOK ÇEŞİTLİ ÇİÇEKLERİ  GAZETE SAYFALARININ ARASINDA KURUTUP DÜZENLEYEREK PANO VE TABLO YAPAN BİR HANIM VARDI. ADI ŞU ANDA AKLIMA GELMİYOR. ÇİÇEK KURUTMA KONUSUNDA ÇOK TECRÜBELİ BİR HANIMDI HATTA EVİNİN BİR  ODASINI BU İŞE AYIRMIŞTI. YALNIZ ÇABUK KURUMADIĞINI VE BEKLETTİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ.

BENİM KURU ÇİÇEKLERLE O HANIMIN KULLANDIĞI KURU ÇİÇEKLER ÇOK FARKLILAR .YUKARDADA YAZDIĞIM GİBİ BENİM ALDIĞIM KURU ÇİÇEKLER ASILARAK KURUTULUYORDU.O HANIMINKİLER İSE GAZETE YAPRAĞININ ARASINDA KURUYORLAR.

BU KONUDA BENİM BİLDİKLERİM BUNLAR , DAHA FAZLA BİLGİ EDİNİRSEM SAYFAMA İLERDE YİNE EKLERİM. SEVGİLER

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !